Thursday, July 26, 2007

Salvia forskahlei

Adaçayı
lavandula dedi ki...
Zen ve motosiklet bakım sanatı'ndan;Girişkenlik (gumption) sözcüğünü severim. Çünkü Nitelikle temasa geçen birinin ne olduğunu anlatır. O kişi girişkinleşir. Grekler buna 'enthousiasmus ' derlerdi, anlamı,'theos'la dolu', yani Tanrı'yla ya da Nitelikle dolu.Görüyor musunuz nasıl da uyuyor?Girişken kişi kabız kabız oturup vahlanmaz. Kendi bilinç treninin ön tarafındadır, ray üzerinde ne olduğunu gözler ve geldiğinde onu karşılar. Girişkenlik budur.Girişkenleşme süreci, evreni bayatlamış görüşlerle değil de uzun süre gözleyip işiterek gerçekten algılamayla oluşur. Ama bu egzotik bir şey değildir. Bu yüzden severim bu sözcüğü.Bunu, uzun, sakin bir balık avından dönen kişilerde görürsünüz sıklıkla. Bu kadar çok zamanı'boş yere' harcamış olduklarından ötürü genellikle birazcık savunmadadırlar, çünkü yaptıkları şeyin düşünsel yönden savunulur bir yanı yoktur. Ama balık avından dönmüş kişi genellikle, birkaç hafta önce fena halde usandığı şeylere karşı garip bir girişkenlik gösterir. O zamanı boşa harcamamıştır..........Girişkenlik, herşeyin yürümesini sağlayan psişik benzindir. Eğer sizde bundan yoksa motosikletin tamiri olanaksızdır.
August 17, 2007 11:28 AM

1 comment:

lavandula said...

Zen ve motosiklet bakım sanatı'ndan;

Girişkenlik (gumption) sözcüğünü severim. Çünkü Nitelikle temasa geçen birinin ne olduğunu anlatır. O kişi girişkinleşir.
Grekler buna 'enthousiasmus ' derlerdi, anlamı,'theos'la dolu', yani Tanrı'yla ya da Nitelikle dolu.Görüyor musunuz nasıl da uyuyor?
Girişken kişi kabız kabız oturup vahlanmaz. Kendi bilinç treninin ön tarafındadır, ray üzerinde ne olduğunu gözler ve geldiğinde onu karşılar. Girişkenlik budur.
Girişkenleşme süreci, evreni bayatlamış görüşlerle değil de uzun süre gözleyip işiterek gerçekten algılamayla oluşur. Ama bu egzotik bir şey değildir. Bu yüzden severim bu sözcüğü.
Bunu, uzun, sakin bir balık avından dönen kişilerde görürsünüz sıklıkla. Bu kadar çok zamanı'boş yere' harcamış olduklarından ötürü genellikle birazcık savunmadadırlar, çünkü yaptıkları şeyin düşünsel yönden savunulur bir yanı yoktur. Ama balık avından dönmüş kişi genellikle, birkaç hafta önce fena halde usandığı şeylere karşı garip bir girişkenlik gösterir. O zamanı boşa harcamamıştır..........Girişkenlik, herşeyin yürümesini sağlayan psişik benzindir. Eğer sizde bundan yoksa motosikletin tamiri olanaksızdır.